İçeriğe atla

Bayram tatili nedeniyle siparişleriniz 20 Haziran itibarıyla kargolanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Güneş Koruyuculara Dair Her Şey

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

Güneş Kremlerinde Koruma Faktörü SPF nedir ve ne anlama gelir? Peki ya PA nedir?

Güneş iyiden iyiye kendini gösteriyor, ruhumuzu ısıtmak istercesine ışıl ışıl parlıyor. Hayata bakışımızı böylesine iyileştiren güneş cildimizi nasıl etkiliyor dersin? Güneş cildimize pek iyi gelmiyor maalesef. Güneş ışınları cildimize ultraviyole (UV) A ve B ışınları olarak ulaşırlar. Bu ışınlar cildimizde ne yazık ki birçok zararlı etkiye sahip. Peki bu ışınlar sadece yazın mı zararlı? Kesinlikle hayır! Korelilerin 4 mevsim güneş koruma kullanmasının ve güneş koruyucuları cilt bakım rutinindeki en önemli basamak olarak görmesinin çok geçerli bir nedeni var… Zararlı güneş ışınları cilt kanserinden cildin yaşlanmasına birçok olumsuzluktaki baş aktör! Ama doğru bir güneş korumayla bu etkileri bertaraf etmek ve güneşin tadını çıkarmak mümkün!

Batıda güneş koruyucuları ne yazık ki sadece yazın kullanılan ürünler gibi düşünüyoruz. Bahar ve kış aylarında da güneş koruyucu kullanma fikrine pek alışık değiliz. Oysa K-Beauty’nin bize öğrettiği en önemli şeylerin başında kesinlikle zararlı güneş ışınlarından 4 mevsim korunmak geliyor! Yaz aylarında güneş ışınları daha kuvvetli ama bir güneş ışını 4 mevsimde de UV ışınları barındırıyor. Bu yüzden UV ışınlarından korunmaya her zaman ihtiyacımız var, sadece mevsime göre bu korunmayı nasıl sağlayacağımız değişebilir.

Peki neden UV ışınlarından bu kadar çekiniyoruz ve onlardan korunmaya bu kadar önem veriyoruz? UV ışınları cildimizdeki hücre DNA yapılarını bozuyor. Vücudumuz bu bozukluğu tamir etmeye çalışırken kırışıklıklara da sebep olan serbest radikaller üretiyor. UV ışınları diğer yandan cildimizin yapısını koruyan kolajen liflerine ve elastine de zarar vererek kırışıklık oluşumuna sebep oluyor. Ayrıca cilt kanserinin de bilinen en önemli nedenlerinden biri bu zararlı ışınlar.

Farklı dalga boylarındaki UV ışınları farklı zararlara neden olur:

UVA nedir? UVA ışınları uzun dalga boyuna sahip ve cildin derinliklerine işleyen ışınlardır. Cilt kanserlerine sebep olmalarının yanı sıra cildin kolajen yapısını bozarak yaşlanmayı da hızlandırıcı etkileri bulunuyor.

UVB nedir? UVB ışınları ise kısa dalga boyuna sahipler ve cildin daha çok yüzeysel kısımlarında etki gösteriyor. Cilt kanserlerinin temel sorumlusu oldukları gibi güneş yanıkları da onlardan soruluyor.

E haliyle ideal bir güneş koruyucu, hem UVA hem de UVB’den koruyan geniş spektrumlu güneş koruyucu’’ oluyor.

Güneş Koruma Faktörü (SPF) Nedir?

Peki güneş kremlerinin üzerinde gördüğümüz “SPF15”, “SPF30” gibi değerler ne anlama geliyor? SPF yani ‘’Sun Protection Factor’’ bir ürünün zararlı UVB ışınlarına karşı koruyucu etkinliğini ifade eder. Cildimiz güneş ışınlarıyla karşılaştığı ilk 10 dakika boyunca kendini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilir. Sonrası kızarıklık ve yanıklar…

Güneş Koruma Faktörü (SPF) Nasıl Hesaplanır?

Güneşe doğrudan maruz kalındığında ciltte kızarıklıkların oluşmaya başladığı süreyle güneş koruyucu ürün kullanıldığında kızarıklıkların oluşmaya başladığı “süre”lerinin karşılaştırılması sonucunda SPF değerine ulaşılır. Bunun yanında ürünün güneşten koruma “gücü” de SPF hesaplanmasına etki eder.

Kısaca özetlemek gerekirse, zamana göre hesaplama metodunda, cildin UVB ışınları nedeniyle 10 dakika içinde kızaracağı düşünülür. Faktör sayısı sana ekstra ne kadar süre koruma sağlayacağını gösterebilir. Örneğin SPF15 özellikte bir ürün sana korunmasız bir cilde göre 15 kat uzun süre koruma sağlayabilir, yani 15 x 10dakika = 150 dakika/2,5saat süren bir koruma etkisinden bahsedebiliriz.

İdeal SPF Değeri Nedir?

SPF ifadesinin yanındaki değerin yüksek olması koruyucu etkinliğin de giderek arttığı anlamına geliyor. Ancak bunun da bir sınırı var. SPF 100 değerinden sonraki değerlere sahip ürünlerden bahsedemiyoruz. Günümüzde SPF50 değeri ideal değer olarak geçiyor ve yaklaşık %98 oranında koruma sağlıyor. SPF15’in %93-97, SPF30’un %97 olduğu söylenebilir.

Tabii bu ölçümlerin hiçbiri mükemmel ve tam isabetli değil ama fikir vermesi açısından önemli. UVB ışınları yanık, kızarıklık gibi görünür etkilere sahip olduğundan korunup korunulmadığı kolayca anlaşılabilir. Ama bir de bahsettiğimiz UVA ışınları var ki, SPF bu ışınlara karşı bir koruma ifade etmez. UVA ışınlarının zararları gözle görülür değildir.

Genel olarak SPF etkisi ne kadar güçlü olursa olsun güneş koruyucunun gün içinde süre hesabına bakılmaksızın birkaç kez tazelenmesi tavsiye edilir. Cilt tarafından tamamıyla emilme, terleme vs gibi birçok etken %100 ideal korumanın önüne geçecektir.

Son olarak, güneş koruyucu özellikte birden fazla ürün kullanıyorsan koruma gücü hesaplamak biraz kafa karıştırabilir. Aslında her şey basit: En etkili güneş koruyucu ürün hangisi ise onun değeri sayılır. Yani SPF30 bir nemlendirici ve SPF15 bir BB krem kullandığında güneş koruyucu güç yine SPF30 olarak kabul edilir. SPF15+SPF30=SPF45 gibi bir hesaplama kullanılmaz.

Peki Güneş Kremlerinde PA Nedir?

PA mı? O da ne? PA, Japonların geliştirdiği UVA koruyuculuğunu belirten bir tür oranlama şekli. SPF ile sadece yüzeysel UVB ışınlarından korunabilirsin. Ama asıl yaşlandırıcı etkilere sahip UVA ışınları için dikkate alman gereken değer “PA” olmalı!

PA Seviyeleri Nelerdir?

Bu oranlama sistemine göre kullanılan ürünün koruma derecesi ise şu şekilde ifade ediliyor:

PA+ Düşük seviyeli koruyuculuk

PA++ Orta seviyeli koruyuculuk

PA+++ Yüksek seviyeli koruyuculuk

Bir güneş koruyucu ararken hem SPF hem de PA değerini incelemek ve geniş spektrumlu, hem UVB hem UVA ışınlarından koruyucu ürünler seçmek idealdir.

Her ne kadar cildimiz üzerinde kötü etkileri olsa da güneş bizim yaşam kaynağımız. Gerekli önlemleri aldıktan sonra güneş ışınlarının tadını çıkarmak mümkün! Güneş’in tadını 4 mevsim doya doya çıkarmak için güçlü güneş koruyucuların yer aldığı güneş kremleri seçkimize göz atabilirsin.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın