İçeriğe atla

Cilt bakımı ürünlerinde içeriğe bakıyor musun? Yoksa hala içine sinmeyen ürünler mi kullanıyorsun?! Devir organik, vegan ve EWG onaylı ürünlerin devri!

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum
Her gün yüzüne sürdüğün ürünlerin güvenilir olduğundan ne kadar eminsin? Düşünsene, daha sağlıklı ve canlı görünmek ve aslında günün sonunda sadece çok daha iyi hissetmek adına kullandığın cilt bakımı ürünlerinin içerikleri ne kadar da önemli! Ve yanlış ürün kullanımı kaş yaparken nasıl da göz çıkarabilir! Neyse ki, sağlıklı yaşam, yani daha genel tabirle “wellness” konsepti hayatlarımıza hızla yayılıyor ve birbirinden etkili, organik ve vegan ürün cilt bakım ürünleri ile buluşuyoruz! Bu buluşmanın en müthiş sağlayıcılarından biri de K-beauty, yani Kore kozmetiği dünyası! Koreli kadınların, doğal içeriklere dayanan ürünlerden oluşan, dünyaca ünlü Kore güzellik rutinine K-beauty deniyor. Son yıllarda herkesin favorisi olan Kore cilt bakımı rutini, hem içerdiği ürünlerin farklı cilt sorunlarına özel formüller içermesi hem de son derece etkili ve çözüm odaklı olmaları nedeniyle güzellik dünyasında sarsılmaz bir tahta yerleşti diyebiliriz. Ama belki de en çok üzerinde durulması gereken özelliklerden biri şu sözünü ettiğimiz güven meselesi. Çoğunlukla bitkisel, doğal ve vegan içeriklerle öne çıkan bu ürünler, EWG onaylı olmalarıyla da kullanıcılarına temiz bir cilt bakımı deneyimi sunuyor. Organik, Doğal, Vegan, Cruelty Free Kozmetik Nedir? Farkları Neler? > Cilt bakım ürünlerinin güvenilir olup olmadığını anlayabilmek için aslında bazı basit bilgilere sahip olman yeterli. Bu bilgiler, en azından satın alımda cilde zarar verebilecek, yoğun kimyasal içeren ürünlerden uzak durabilmeyi sağlıyor. Bunlar neler dersen:

Nelere dikkat etmeli?

  • Eğer bir ürünün üzerinde saf, doğal, ekolojik, organik gibi ifadeler varsa bunlar o ürünün mutlaka güvenilir olduğunu göstermiyor. Bu noktada, üzerinde Organic Cosmetic, Ecocert Natural Cosmetic ya da Ecocert Organic Cosmetic sertifikaları olan ürünlere bakabilirsin.
  • Eğer hassas bir cildin varsa, işin bir adım daha ötesine geçip cildine zararlı olabilecek kimyasalları iyi bilmende fayda var. Ürün içeriklerine bakarak bu kimyasal maddeleri içermeyen ürünlerden alabilirsin. Bunu yaparken en çok faydalanabileceğin platform ise EWG (Environmental Working Group) tarafından kurulan Skin Deep adlı kozmetik veritabanı.
  • Doğal kozmetik markaları, ürün formüllerini bitkisel ekstrelerle oluşturan, yapay renk, koku ve renklendirici içermeyen ve aynı şekilde sentetik kimyasallara ve cilt için zararlı içeriklere yer vermeyen markalar. Bu tür ürünlerin ortalamanın üstünde fiyatlarla öne çıktığını unutmamalısın. Çünkü sadece doğal malzemelerle, kimyasalsız ve katkısız bir ürün yaratmak oldukça zor ve masraflı bir süreç. Ucuz fiyatlarla öne çıkan doğal iddialı ürünlere bu açıdan şüpheyle bakmakta fayda var.
  • Doğal ve organik ürünlerin yapay koruyucu içermedikleri için kısa sürede tüketilmesi gereken ürünler olduğunu unutmamak gerekiyor. Çoğunlukla üretim ile son kullanma tarihi arasında 6 ay olan bu ürünleri daha uzun süre kullanmamak ve saklarken sıcaklık ve güneşten korumak önemli. Doğal içerikleri nedeniyle kısa sürede bozulabilen bu doğal ürünler kolaylıkla cilde zararlı hale gelebiliyor.
  • Cilt bakım ürünlerinde hayvansal içerikten sakınmak isteyenler, alacakları ürünlerde vegan ve cruelty free logolarının varlığına dikkat etmeli. Vegan kozmetik ürünleri hayvansal ya da hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen (süt, yumurta, bal vb) hiçbir içeriği formülünde bulundurmuyor. PETA tarafından verilen “Beauty Without Bunnies” logosu ya da Leaping Bunny Programı logosu gibi logolar ise üretim sürecinde hiçbir zaman hayvanlar üzerinde test yapılmadığını ifade ediyor.
Vegan ürünler > Cruelty free ürünler >

EWG onaylı kozmetik ne demek?

Peki bu EWG dediğimiz şey tam olarak ne? Environmental Working Group, tarım ve kozmetik alanında çok daha sağlıklı ve temiz bir dünya adına hukuksal çalışmalar yürüten bir sivil toplum kuruluşu. Skin Deep adlı bilgi bankasında binlerce ürün bulunuyor. Cilt için sağlıklı ve zararlı içerikleri ayırarak kriterler belirleyen kuruluş, cilde hiçbir zararı olmayan ürünleri “EWG Verified” sertifikası ile ödüllendiriyor. Skin Deep derecelendirmesine göre 1-2 puan aralığındaki içerikler güvenli, 3-6 arasındaki içerikler orta derecede riskli, 7-10 arasındaki içerikler ise yüksek riskli olarak sınıflandırılıyor. EWG sürecinde markalar“güvenli” olmak adına çok sıkı denetimlerden geçiyor. Özetle, bu logonun varlığının cilt sağlığı açısından güvenli bir alışveriş demek anlamına geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

EWG’ye göre mutlaka sakınılması gereken bazı içerikler şöyle:

Parabenler: Kozmetiklerde genellikle ürünün raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan çeşitli paraben türleri, endokrin sistemini, üreme ve gelişimi etkilemesi nedeniyle oldukça zararlı. Formaldehyde serbestleri: Bugün pek çok kozmetikte koruyucu olarak kullanılan bu içerik, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından kanserojen olarak kabul ediliyor. Phthalates: Kozmetiklerde daha çok kokuların kalıcı olmasını sağlamak için kullanılan içerik, akciğer, karaciğer ve böbreklerin yanı sıra hamilelikte cenin gelişimine de zarar veriyor. Koku vericiler: Kozmetiklerde koku vericiler özellikle alerjik reaksiyonları tetiklemeleri nedeniyle önerilmiyor. Petrol ürünleri (petroleum): Son derece kanserojen olan petrol ürünleri özellikle rimellerde kullanılıyor. Oxybenzone: Genellikle güneş koruyucu ürünlerde bulunan bu madde, hormonları düzensiz hale getiren bir çeşit kimyasal. Triclosan ve Triclocarban: Daha çok sabunlarda bulunan bu kimyasal maddelerin tiroid ve üreme hormonlarını negatif etkilediği biliniyor.

EWG onaylı Aromatica’yı denedin mi?

EWG sertifikası ile tescillenmiş durumda. Üstelik tüm ürünler Vegan Society tarafından onaylı, %100 vegan ürünler. Aromatica’da, farklı cilt tiplerine uygun cilt bakım kremlerinden şampuan ve saç kremlerine, yüz maskelerinden cilt temizleyicisi, serum ve peeling ürünlerine kadar aradığın herşeyi bulabilirsin. Gönül rahatlığıyla keşfe çıkmaya hazır mısın? Tüm EWG onaylı ürünlerimiz burada!

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın