İçeriğe atla

Spor Sonrası ve Öncesi Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

Spor yaparken cildine çok dikkat etmelisin. Peki nasıl?

Düzenli spor yapmanın saymakla bitmeyen faydalarından bahsetmeye gerek yok; hepimiz biliyoruz. Fakat spor yaparken cildine nasıl bakman gerektiğine dair pek az bilgi mevcut. Düzenli sporla cilt bakım rutinini nasıl eşleyeceğini açıklıyoruz!

K-Beauty, yani Kore cilt bakımı felsefesi, bedenin ve cildin kusursuzluğunun ruhun da güzelliğini yansıttığını öne sürüyor. Bununla birlikte Güneydoğu Asya’dan dünyaya hızla yayılan Kore cilt bakım kültürü, mistik bir pratik değil, kaynağı bilim olan bir kültür. Ve bu kültür, cilt bakımını sağlıklı bir hayat tarzıyla desteklemeyi öğütlüyor.

Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı, sağlıklı bir beslenme rejimiyle birlikte düzenli egzersiz yapmak. Düzenli spor yapmanın faydalarından bahsetmeye gerek yok; hepimiz biliyoruz. Fakat spor yaparken cildine nasıl bakman gerektiğine dair pek az bilgi mevcut. Peki egzersiz yaparken cilt bakımında nelere dikkat etmelisin?

Sporun cilde 3 önemli faydası

Düzenli spor sağlıklı bir cildin anahtarı. Biraz daha ayrıntısına girelim…
  • Egzersiz yapmak, kan dolaşımına yardımcı olur. Böylece cildin içten dışa temizlenir, toksinlerden arınırsın.
  • Sağlıklı kan dolaşımı cildin genç görünmesini sağlar ve cilde doğal bir ışıltı kazandırır. İnce çizgilerle ve kırışıklıklarla daha geç karşılaşmana yardım eder.
  • Spor, vücudu olduğu gibi zihni de rahatlatan bir aktivite; yani egzersiz yaptıkça stres atıyoruz. Bu da sivilce gibi stresle ilintili cilt sorunlarının azalması demek.

Sporda 6 cilt bakımı tüyosu

Sporun cilde doğrudan faydalarıyla birlikte, cilt bakımı rutininde egzersiz öncesi ve sonrası dikkat etmek gereken noktalar var. Örneğin, spor öncesi ve sonrası cilt bakımına dikkat etmezsen, özellikle terleme nedeniyle gözeneklerin kir toplayabilir, bu da siyah nokta ve sivilce sorunlarının artmasına neden olabilir. Spor öncesi, sırası ve sonrası 6 adımda cildini bu ve benzeri sorunlardan koruyabilirsin.

Spor öncesi 3 adım

  1. Yüz temizliğiyle başla

Biz yine de hatırlatalım! Spora başlamadan önce makyajını muhakkak çıkar ve yüzünü temizle. Egzersiz boyunca yüzünde kalan makyaj veya artıklar, terledikçe gözeneklere dolar, onları tıkar. Bu da sivilcelerin ve siyah noktaların artmasına neden olur. Tüyo: Makyaj çıkarıcın Heimish All Clean Balm yanında taşımak sana zor geliyor olabilir. Eğer spor salonuna gidiyorsan makyaj çıkarıcı mendilleri tercih edebilirsin ya da küçük bir seyahat şişesinde bir miktar makyaj çıkarıcı taşıyabilirsin.
  1. Güneşten korun

Sen de temiz havada egzersiz yapmayı seviyorsan güneşten korunmaya muhakkak dikkat etmelisin. Tıpkı her dışarı çıktığında güneş kremi sürdüğün gibi yürüyüşe ya da koşuya çıktığında da kendini korumayı unutma. Tüyo: Egzersiz sırasında güneş kremi kullanmak terleme nedeniyle rahatsız edici olabilir. Bunun için jel formunda ya da yağ içermeyen bir güneş kremi tercih et. Mümkünse cildini kapatacak, nefes alan kıyafetler giy. Unutmadan ekleyelim: Yaz aylarında sabah 10’la akşam 4 arası egzersiz yapmamaya çalış.
  1. Güvenilir spor kıyafetleri giy

Hele ki mevzubahis spor kıyafetleri oldu mu, daha hesaplı alışveriş yapmak hemen hepimizin tercihi… Aman dikkat! Kalitesiz, terlemeye ve rahat hareket etmeye elverişli olmayan spor kıyafetleri cildinde tahrişe, kızarıklığa neden olabilir. Bu yüzden, spor sayesinde cildin güzelleşecekken yepyeni sorunlarla karşılaşabilirsin! Kısacası giydiğin spor ekipmanlarında seçici ol, güvendiğin markalardan, cildinde tahrişe sebep olmayacak, cildine nefes aldıracak kıyafetler tercih et.

Spor sırasında kesinlikle…

  1. Yüzüne dokunma!

Sakın, sakın, sakın! Egzersiz boyunca veya egzersiz sonrasında ellerinle yüzüne dokunma. Özellikle de salonda egzersiz yapıyorsan... Spor aletlerine gün boyunca birçok insan dokunuyor ve bu yüzden spor aletleri birçok bakteri barındırıyor. Egzersiz boyunca ellerine geçen bu bakteriler yüzüne dokunman durumunda gözeneklerine giriyor ve sivilcelenmeye neden oluyor. Tüyo: Terini silmek için en iyisi yanında bir havlu taşıman ve bunu da sadece yüzün ve boynun için kullanman.

Spor sonrası sağlıklı bir cilt için…

  1. Giysilerini hızla yenile

Egzersizini bittikten sonra terli kıyafetlerinde uzun süre kalma, mümkünse egzersiz sonrası hemen duşa gir ve temiz kıyafetler giy. Egzersiz yaptığın kıyafetlerde uzun süre kalman terle birlikte tüm vücudunda biriken kirin cildinde kalmaya devam etmesi demek. Bu durum, cildin nefes alamayacağı için vücutta aknelerin oluşumuna neden olur.

6. Cildini nemlendir

Terlemeyle su kaybı yaşayacağın için cildin nem kaybedecektir. Duştan sonra sadece yüzünü değil tüm vücudunu nemlendir. Tüyo: Soğuk bir duş, kan dolaşımını da hızlandıracak, bu da cildine iyi gelecek! Cilt, egzersiz sonrası hassaslaşır. Cildini nemlendirirken ve temizlerken nazik davran. Cildine fazla sert davranırsan cildin kuruluğa daha yatkın hale gelir. Ve bol su içmeyi unutma. Terlediğin için cildin suya ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca su cildin daha sağlık görünmesine de yardımcı olur, cildi iyileştirir. Şimdi tek yapman gereken pes etmemek! Motivasyonunu kaybetme ve güzel şeyler için çabala! Aklına takılan bir şey varsa ya da bize bir soru sormak istiyorsan buraya yorum bırakabilirsin👇🏼
Diğer yazılarımıza bir göz at:
Kore Cilt Bakım Rutini İkili Aşamada Yüz Temizleme: Double Cleanse

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın