İçeriğe atla

Normal Cilt Tipi

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum
Hiç öyle uzun süren akne tedavilerin ya da sürekli kuruluğundan şikayet ettiğin bir cildin olmadı mı? O halde çok şanslısın! Çünkü muhtemelen normal bir cilt tipine sahipsin. Normal derken neye göre mi diyorsun? Hemen bakalım!
  • Nadiren yağlı ve parlayan cilt
  • Nadiren kuruluk hissi
  • Alerjenlere karşı nadir hassasiyet
  • T bölgesi ve burun üzerinde küçük ve az gözenek
Evet, normal bir cilt tipine sahip olman harika bir durum. Ancak bu hep böyle devam edeceği anlamına gelmiyor. Nasıl mı?
  • Yanlış makyaj malzemeleri ve bakım ürünleri seçimi
  • Zaman
  • Stres
  • İklim değişiklikleri
  • Hormonal değişiklikler
  • Güneş ışınları
gibi faktörler zamanla cilt tipinizin bambaşka bir forma dönüşmesine sebep oluyor. Bir de normal bir cildin olduğu için bakım rutinlerine çok da kulak asmıyorsan, yıpranma ve değişimlerin hızlanması kaçınılmaz bir hal alabilir!

Şimdi gelelim normal ciltler için bakım rutininde neler olduğuna!

Temizliyeciler: Gün içindeki yağ ve kirden arınmak için bir temizleyiciye her zaman ihtiyaç var! Normal ciltler için kullanılacak temizleyici cildi kurutmayacak ve cildin tahrişe uğramasına sebep olmayacak hafif bir yapıda olmalı. Durduk yere cilt tipinin değişmesini istemezsin, değil mi?

Nemlendiriciler: Normal cilt tipinin nem dengesi yeterli gibi görünse de sağlıklı yapısını korumak için dışarıdan bir nem desteğine ihtiyaç duyar. Bu konuda yapılabilecek en iyi tercih, içeriğinde peptitleri, vitaminleri ve çeşitli antioksidanları bulunduran nemlendiricileri kullanmak.

Peeling: Bu noktada normal cilt tipleri bir adım geride durmalı! Eğer her gün peeling yapmaya kalkarsan birkaç gün içinde kendini, cildinin aşırı kurumasıyla ortaya çıkan sivilcelerle nasıl başa çıkacağını düşünürken bulabilirsin. Normal cilt tipi için haftada ya da on günde bir kere (kişiden kişiye göre değişir) peeling yapmak yeterlidir.

Serumlar: Geçen zamana ruhumuz karşı koysa da cildimiz yenik düşüyor. Normal bir cilde sahip olsan da ilerleyen yaşlarda kırışıklıklar baş göstermeye başlayacak. Cilt elastikiyetini korumaya yardımcı ve kolajen yapımını artırıcı özellikteki içeriklerin bulunduğu serumları kullanmak yaşlanmanın etkilerini geciktirecektir.

Güneş kremleri: Güneş hayat enerjimizin kaynağı, doğru! Ne var ki güneş ışınları cildimiz için bu kadar da pozitif etkiler göstermeyebiliyor. Cilt yüzeyindeki serbest radikallerin aktifleşmesini sağlayarak yaşlanma ve yıpranma mekanizmalarını uyarıyor. Bu konuda cildinin iyi bir korumaya ihtiyacı var! Güneş koruma, her cilt tipi için mutlaka düşünülmeli.

Zaman zaman cilt tipimizde çeşitli değişiklikler olabilir. Bu durumlarda kolayca adapte olmak için diğer cilt tipleri hakkındaki blog yazılarımıza göz atabilirsin:

Kuru ciltler hakkında blog yazımız

Yağlı ciltler hakkında blog yazımız

Karma ciltler hakkında blog yazımız

Hassas ciltler hakkında blog yazımız

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın