İçeriğe atla

Neden Mevsime Göre Rutinimi Farklılaştırmalıyım?

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

Mevsime göre her şey değişirken cilt bakım rutininin de değişmemesi beklenemez değil mi? Nasıl mevsime göre giydiğimiz kıyafetler değişiyor, kullandığımız cilt bakım ürünleri de aynı şekilde değişmeli ki cildimiz mevsime uyum sağlayabilsin, çünkü yaşadığımız ortamın çevresel koşulları cildimizi de etkiler.

“Tamam o zaman yazın rutinime güneş kremi ekler, kışın da daha fazla nemlendirici kullanırım” diye düşünebilirsin. Ama bu değişiklikler yeterli değil. Hava değiştikçe cildinin farklı ihtiyaçları olacak.

Bu durumu daha iyi anlamak için vücudumuzun genel olarak mevsimlere göre nasıl değişik tepkiler verdiğini düşünebiliriz. Örneğin yaz aylarında sabah sıcak havadan dolayı dudaklarımız, ağzımız kurumuş olur. Kışın dışarıdaki soğuk havadan sıcak iç mekanlara, yazın sıcak, nemli ortamlardan klimalı alanlara girer çıkarız. Kış aylarında sıcak duşlar alıp ihtiyaç duymadığımız için daha az su içerken yazın tam tersini yaparız. Hatta vücudumuza giren besinler bile mevsimsel olarak değiştiği için bundan da etkileniriz.

Tabii bu durum kişiden kişiye ve üründen ürüne farklılık gösterir. Kimi insanlar için bazı ürünleri yıl boyu kullanmak hiçbir problem yaratmayabilir... Bununla birlikte, aşırı sıcaklık ve nem varyasyonları ile, başkaları için ürünlerini değiştirmek bir zorunluluk.

Rutindeki değişikliklerin ne zaman yapılması gerektiği de önemli. Yine bu da kişiden kişiye ve de yaşadığın yerdeki hava değişikliklerine bağlı. Herkes yaşadığı yerin mevsimsel değişimini bilir, bu yüzden bunu çözmek biraz da sana kalıyor. Yine de yaz aylarında sana yardımcı olmak için birkaç tüyo vereceğim tabii ki.

Her zamanki gibi önce temizleyicilerle başlayalım. Hangi mevsimde olursak olalım “double cleanse” yani çift temizlemeye devam etmeliyiz, bu da demek oluyor ki ilk yağ bazlı temizleyici sonra da su bazlı temizleyiciyi rutinimizden kullanmaya devam ediyoruz.

Her ne kadar yazın yağ bazlı ürünlerden uzaklaşmaya çalışsak da yağ bazlı temizleyiciyi rutinimizden çıkarmamak çok önemli, çünkü yazın yağ bazlı temizleyici cildindeki sebum fazlasından kurtulmana yardımcı olur.

Yağ bazlı temizleyici tabii ki kışın da oldukça önemli. Gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olurken cildi de nemlendirir, bu yüzden vazgeçilmezdir. Su bazlı temizleyici ise yazın gözenekleri temizler ve beklenmedik sivilcelere karşı cildi korur.

Maskeler de hem sıcak hem soğuk havalarda etkilidir. Ama her maske her koşulda etkili olmaz. Kışın tabii ki cildimizi nemlendirecek maskeler kullanmak daha çok tercih edilir. Bu yüzden haftada 2-3 kez maske uygulayabiliriz. Sıcak havalarda ise hidrojel yani su ile oluşturulmuş maskeler tercih etmeliyiz. Maskeler yaz sıcağında cildimizi ferahlatır ve buzdolabında saklanmaya uygun olanları aradığın ferahlığı fazlasıyla sağlar. Özellikle tatil ve sıkça seyahat ettiğimiz dönemlerde cilt bakım rutinimizin tüm parçalarını kendimizle oradan oraya sürüklemektense maske gibi pratik çözümlere daha sık başvururuz. Yazın şezlonga uzanıp rahatlarken bir maskenin tadını çıkarmak gibisi yok!  Yine peeling de her mevsim önemli. Ama yazın peeling yaparken dikkatli olmalısın. Peelingten sonra cildin daha korumasız olur, bu da dışarı çıktığında güneş ışınlarından daha çok etkileneceğin anlamına geliyor. Bu yüzden başta yaz ayları olmak üzere akşam peeling yapman çok daha iyi olur. Ayrıca yazın yaptığın peeling gün içinde daha sık terlememizden kaynaklanan kiri cildinden temizlemene de yardımcıdır. 

Değinmesi gereken bir diğer önemli basamak da nemlendiriciler. Kışın soğuk hava etkisiyle cildimiz normalden çok daha kuru olmaya yatkındır. Bu nedenle sıcak havalarda kullandığımız nemlendiricilerden daha ağır bir nemlendirici kullanırız.

Yaz aylarında ise hafif nemlendiriciler tercih etmeliyiz. Eğer yağlı bir cildin varsa jel nemlendirici kullanman en iyisi. Kuru bir cilde sahipsen yine hafif ama içinde nemlendirici yağlar bulunduran bir ürün tercih etmelisin. Hassas ciltliysen cildini besleyecek, rahatlatacak ve tabii hafif yapıda olan bir nemlendirici kullanmalısın.

Son olarak güneş kremleri! Yazın güneş koruyucularının ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yok. Ama güneş kremi sürmek sadece yazın değil tüm mevsimler için oldukça önemli. Güneşli ya da bulutlu, yağmurlu ya da sisli, hava nasıl olursa olsun; 5 dakikalığına ya da 1 saatliğine ya da tüm gün için dışarı çıkıyor ol her zaman güneş kremini sürmeyi unutmamalısın. Güneş kremlerine dair detaylı yazımız sana seçimin konusunda yardımcı olabilir.

İşte bu kadar. Justin Beauty’den mevsimsel rutin yardımın burada sona eriyor, eğer başka soruların varsa yorum yazmaktan çekinme. En hızlı şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Önümüzdeki mevsimde, tüm yıl boyunca ve her zaman harika bir ciltle kal.

Eğer yaz rutinine dair merak ettiklerin varsa diğer blog yazımıza göz atabilirsin.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın