İçeriğe atla

Mükemmel bir cilt yenileyici: Salyangoz Özü

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

Çokça bahsedilen, cilt kurtarıcı müthiş etkilerini duymayanın kalmadığı salyangoz özünün sırrı nedir? İşte salyangoz özü ve salyangoz özlü ürünler dosyamız…

Cilt problemlerinden hemen kurtulmak ve hızla arzuladığımız cilde kavuşmak hepimizin hayali… Ama ne yazık ki bunu bir gecede sağlayacak mucizevi formül henüz keşfedilmedi. Tabii salyangoz kremi, salyangoz maskesi, esansı vb ürünlerin mucizeye yakın sonuçlar doğurduğunu da hatırlatmamız gerek. O yüzden şimdilik bizim payımıza düşen, sağlıklı beslenmenin ve yaşamanın yanında; doğru bir cilt bakım rutini oluşturmak ve cilt bakım rutinimizde salyangoz özlü kremlere yer açmalı mıyız mutlaka bir düşünmek! Bu muhteşem içerikle bir gecede olmasa da yavaş yavaş istediğin sonuçlara ulaşmak çok da zor değil, tıpkı bir “salyangoz” gibi… Mucizevi formül ne zaman keşfedilir bilinmez ama mucizevi içeriklerden bahsedeceksek salyangoz özü kesinlikle ilk sıralarda yer alıyor. Bu içerikle formüle edilen salyangoz kremi, salyangoz maskesi, salyangoz esansı, ampulü, temizleyici köpüğü vs. birçok ürün çeşidi bulunuyor, salyangoz özlü ürünlere sürekli yenileri ekleniyor. Oysa salyangoz kreminin ve salyangoz özlü diğer çözümlerin popülerleşmesi yeni değil. Antik Yunan döneminden beri iyileştirici gücüne başvurulan salyangoz ekstresi/sıvısı, Kore’nin de en etkili içerikler listesinde ilk sıralara gelerek tekrar popülerlik kazandı. K-Beauty’nin kısa sürede efsaneleşen salyangoz kremi çeşitleri ve diğer çözümlerini incelemeden önce, salyangoz özünden ve etkilerinden bahsetmemek olmaz…

Salyangoz Özü Nedir?

Cilt bakımında yüz yıllardır önemini koruyan salyangoz özünün son dönemlerde modern kozmetikle buluşması, aslında birçok keşif hikayesi gibi, güzel bir tesadüfe dayanıyor. Salyangoz özü, içerdiği yüksek protein oranı sebebiyle 1980’li yıllarda gıda sektöründe yer almaya başlamış. Güney Amerika’da kurulan salyangoz çiftliklerinde salyangoz toplayan çiftçilerin pürüzsüz elleri, ciltlerindeki yaraların hızlı, enfeksiyon kapmadan ve kusursuz bir şekilde iyileşmesi bilim insanlarının dikkatini çekmiş. Salyangoz özünün faydaları araştırıldığında, salyangoz özünün yüksek miktarda allantonin, kolajen, elastin, glikolik asit ve doğal antibiyotikler gibi cilt için yararlı içerikleri barındırdığı anlaşılmış.

Kabul edelim ki salyangozlar en sevimli canlılardan sayılmazlar hatta salyangozlardan korkanlarımız, onları itici bulanlarımız olabilir. Doğruyu söylemek gerekirse cildimizi onarmak ve yenilemek için kendi kendilerini tedavi edebilen ve kabukları kırıldığında yenilerini üretebilen bu etkileyici varlıklardan yani salyangozlardan öğreneceğimiz çok şey var. Salyangoz özü (ekstresi, sıvısı, salgısı vs) adından da anlaşılacağı gibi genellikle salyangozların salgıladığı sıvılardan elde edilir. Yani, salyangoz kremi ya da salyangoz maskesi dediğimizde aklına salyangozların ezilerek karıştırıldığı gibi bir fikir gelmesin. Koreli kozmetik markaları hayvanlar ve Cruelty Free üretim hakkında oldukça hassas, salyangoz özü ve diğer birçok doğal içerik hayvanların zarar görmeyeceği şekilde toplanıyor ve işleniyor.

Peki, salyangoz özünün gücü nereden geliyor? Salyangoz özü ne içeriyor?

- Allantoin.

Cildin yaralanmış, yanık ya da fazlasıyla hasar mı görmüş? Artık bundan şikayet etmek yerine harekete geçiyoruz! Salyangoz özünde bolca bulunan "allantoin" hücre yenilenmesini hızlandırarak cildin onarımını çok daha kolay bir hale getiriyor. Antiseptik yapısı iltihaplanmaları minimuma indiriyor. Bizi kimi zaman aynaya bakmaktan soğutan kızarıklıklar ve sivilceler artık sakinleşiyor. Hali hazırda yüzümüzde yer etmiş sivilce izleri ya da keyfini çıkardığımız yaz tatilinden kalma güneş lekeleri de allantoin sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Allantoin nedir daha fazlasını öğrenmek istersen İçerik Ansiklopedisi'ne göz atabilirsin. 

- Kolajen & Elastin.

Ah, şu bir köşede başlı başına duran yaşlanma korkumuz! 20’li yaşların ortalarında itibaren cildimiz yer çekimiyle savaşmaya başlıyor. Bu savaşta arkamızda kim mi duracak? Anti-aging özellik gösteren ürünlerin içeriğinde sıkça yer alan “kolajen ve elastin”. Neyse ki salyangoz özünde ve salyangoz kremi gibi ürünlerde bolca var. Kolajen ve elastin cildin genç kalmasını sağlayan temel proteinler. Temel bağ dokusunda da bulunan bu proteinler biz yaş aldıkça ciltte etkisini yitirmeye başlıyor. Salyangoz özü burada devreye girip ciltteki bu proteinleri destekliyor. Elastin cildin elastikiyetini sağlayarak kırışıklıkları önlerken; kolajen cilde daha dolgun bir görünüm veriyor ve sarkmaların önüne geçiyor. Kolajen ve elastin nedir daha fazlasını öğrenmek istersen İçerik Ansiklopedisi'ne göz atabilirsin.

- Doğal Antibiyotikler.

Salyangoz özünün birçok doğal antibiyotik içerdiğine değinmiştik. Doğal antibiyotikler cilt yüzeyinde bulunan bakterilere karşı kalkan görevi görüyor. Doğal antibiyotikler oluşabilecek iltihap ve enfeksiyonların önüne geçer. Sıkça adını andığımız akne ve sivilceler de aslında cilt yüzeyinde oluşan iltihaplar. Bu durumda sivilce ve aknelerden kurtulmanın yolu da salyangoz özünden ve salyangoz kreminden, esansından ya da maskesinden geçiyor diyebiliriz.

- Glikolik Asit

Son dönemlerde cilt bakımını ve "asitleri" çok daha sık yan yana duymaya başladık. Anlaşılan o ki duymaya da devam edeceğiz. Kozmetik sektöründe sık başvurulan “glikolik asit” salyangoz özünde doğal olarak bulunuyor. Cilt üzerindeki ölü hücrelere etki eden glikolik asit cildin arınmasını sağlıyor ve taze bir cilt sunuyor. Salyangoz kremi gibi bir çözüm arıyorsan glikolik asidin güçlü etkilerini de yanında bulacaksın! Glikolik asit nedir daha fazlasını öğrenmek istersen İçerik Ansiklopedisi'ne göz atabilirsin. İçeriğinde bulunan diğer birçok vitamin ve proteinle beraber salyangoz özü cildi beslemek ve yenilemekte başlı başına bir uzman. Cildimizle yaşadığımız birçok soruna hepsi bir arada çözüm sunan salyangoz özü K-Beauty konseptinin vazgeçilmezlerinden. Hemen hemen tüm büyük Kore kozmetik markaları salyangoz özüyle formüle ettiği salyangoz kremi, ampulü, maskesi vs içeren bir seri çıkarıyor...

Salyangoz kremi faydaları nelerdir? Salyangoz kremi kullananlar neler beklemeli? Salyangoz özlü ürünlerden elde edebileceğimiz yararlara göz atalım...

Salyangoz kremi, salyangoz maskesi ya da salyangoz esansı, serumu, ampulü... Eğer salyangoz özü içeren bir ürün kullanmaya karar verirsen beklentini yükseltebilirsin! Ürün kalitesine ve formülüne göre, salyangoz kremi faydaları çok çeşitli olabilir. Unutma, her salyangoz kremi ya da salyangoz özü içeren ürün aynı kalitede olmayabilir ve her ciltte aynı etkiyi göstermeyebilir. Salyangoz kreminin faydaları genellikle "cildi onarıcı" olarak özetlenebilir. Salyangoz özü içeren ürünleri keşfederek ideal bir salyangoz kremi bulursan, salyangoz kreminin faydaları bunlar olabilir:
  • Yara izlerinin tedavisine ve hafiflemesine destek olur.
  • Sivilce tedavisinde yenileyici ve onarıcı salyangoz özüne güvenebilirsin.
  • Salyangoz kremi sivilce oluşumunu engelleyerek koruyucu destek de sunar.
  • Sivilce lekeleri için de salyangoz özü yanında! Salyangoz özü cilt lekeleri için idealdir.
  • Yanık tedavisi ve yanık izi gibi problemlerde de salyangoz özünün cilt lekelerine karşı etkili olduğunu hatırlayabilirsin.
  • Güneş lekelerini de listeye dahil edebiliriz.
  • Yaşlanma belirtilerini geciktirmek salyangoz özünün en güçlü ve bilinen özelliklerinden.
  • Sıkılaştırıcı özelliği ve cilt elastikiyetine verdiği destek onu anti-aging ürünler için cazip bir içerik yapar.
  • Tıraş, ağda vs sonrası tahriş can sıkıcı kızarıklara ve cilt dokusunda çeşitli bozulmalara neden olabilir ve bu noktada salyangoz özüne başvurabilirsin.
  • Cilt çatlakları için de salyangoz özünün yenileyici gücü tercih edilebilir.
  • Salyangoz özünün nemlendirme özelliği de var ama eğer sadece nemlendirme özelliği ön planda bir ürün arıyorsan salyangoz özü öncelikli içeriğin değil...
  • Göz çevresi, boyun bölgesi ve vücut için de kırışıklık karşıtı olarak tercih edilebilir.

Salyangoz kreminin bir zararı olur mu? Salyangoz kremi ve diğer salyangoz özlü ürünlerin yan etkileri ve zararları var mıdır?

Her kozmetik içerik gibi salyangoz özü de nadiren de olsa çeşitli ciltlerde farklı reaksiyonlara ve alerjiye neden olabilir. EWG kozmetik içerik güvenlik puanına baktığımızda 1 puan aldığını yani salyangoz özünün cilt için en güvenli içerikler kategorisinde olduğunu görüyoruz. Bu yüzden çoğu cilt için salyangoz kremi güvenle önerilebilir. Kullanım önerisi olarak ise, uygulanacak salyangoz kremi, salyangoz esansı vb. bir ürünü önce cildin küçük bir alanına uygulayarak test etmeni, sonrasında cilt herhangi istenmeyen bir tepki vermiyorsa kullanılmaya başlamayı tavsiye ederiz. Bununla birlikte salyangoz özü içeren ürünler bazı durumlarda seni hayal kırıklığına uğratabilir. Öncelikle ürünün formülü, kullanılan diğer içerikler ve kullanılan salyangoz özünün kalitesi, nasıl ve nereden elde edildiği, nasıl işlendiği, kullanılan teknoloji vs. gibi birçok etken, kullanacağın salyangoz kremi ya da salyangoz maskesinin ne ölçüde işe yarayacağında kritik rol oynar. Yani isminde "salyangoz" geçen her ürün seni harika sonuçlara ulaştıramayacağı gibi, ucuz merdiven altı markalardan temin edilen salyangoz özlü ürünler, cildine zarar verebilir.

En iyi salyangoz kremi markaları ve fiyatları nelerdir? Salyangoz maskesi? Salyangoz Ampulü? Beni salyangoz özlü ürünlerle tanıştır!

Salyangoz özlü ürün arayışı zorlu bir süreç olabilir, özellikle güvenilir bir marka tercih etmek işleri kolaylaştıracaktır. Kore cilt bakım ürünleri kaliteleriyle öncelikli yeri hak ediyor ama bir ürünün Kore menşeili olması kaliteli olduğunu tek başına kanıtlamaz. En iyi salyangoz kremi hangisi sorusuna Justin Beauty'de oldukça kafa yorduk. Sizler için Kore'nin en başarılı ve başarısını dünya çapında kanıtlamış salyangoz özlü ürünlerini bir araya getirmeye çalıştık, çalışıyoruz... Salyangoz Kremi denince ilk akla gelen bu markaların salyangoz maskesi, toniği, esansı, ampulü vb birçok farklı ürün çeşidini ve daha birçok yenilikçi içeriği barındıran, "özel salyangoz serileri" için biz de özel bir yazı dizisi hazırladık.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın