İçeriğe atla

Bayram tatili nedeniyle siparişleriniz 20 Haziran itibarıyla kargolanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

Biliyorsun, cilt bakımı keyifli ama bir o kadar da dikkat isteyen bir süreç. Harika bir cilt bakım rutinine sahip olabiliriz ama bu durum arada küçük değişiklikler yapmamız gerekmediği anlamına gelmez. Çünkü mevsimler değişirken cildimizin aynı kalması beklenemez! Mevsim geçişleri gelip çattığında, cildimizi tanımamız ve değişen hava şartlarına nasıl tepki verdiğini gözlemlememiz şart. Böylece cilt bakımı rutinimize yeni ürünler ekleyebilir veya bu mevsimde artık ihtiyaç duymadığımız kimi ürünlerin kullanımına bir süre ara verebiliriz.

Etkili bir bakım rutininde kullandığın ürünler kadar bu ürünlerin birlikte uyumlu bir şekilde çalışıp çalışmaması da önem taşır. Ürünlerin bir sinerji içerisinde birbirini tamamlaması ve hem cildini en alt tabakalara kadar beslemeleri hem de zorlu hava şartları veya bir anda bastıran sıcaklar gibi dış faktörlere karşı bir koruma kalkanı oluşturmaları şart. Çünkü yeterince beslenen ve nem dengesi kontrol altında olan bir cilt, mevsim geçişlerine daha kolay adapte olur. Böylece cilt kuruluğu başta olmak üzere birçok cilt problemine karşı sağlıklı bir duruş sergileyebilir.

Cildin Mevsim Geçişlerinden Nasıl Etkilenir?

Mevsim geçişlerinde cilt bakımı rutinini değiştirip geliştirmeni gerektiren pek çok faktör mevcut. Bunların başında elbette ki sıcaklık geliyor. Keşke cildimizi etkileyen tek etmen o olsa! Sıcaklığa ek olarak nem, rüzgar ve UV ışınlarının geliş açısı gibi birbirinden farklı birçok değişim, cildimiz üzerinde gözlenebilir etkilere yol açıyor.

  • Yaz mevsimine geçerken cildimizin sebum salgısı artıyor. Haliyle geniş gözenek ve siyah nokta gibi problemler çoğalıyor!
  • Sonbahardan kış mevsimine geçerken ise kuruluk şikayetleri fazlalaşıyor. Nemsiz kalan cilt soğuk hava şartlarına karşı korunmasız kalıyor. Daha donuk görünümlü, akne, sivilce, egzama ve benzeri cilt problemlerinin atağa geçtiği, kabus gibi bir dönem başlıyor…

Neyse ki cilt bakımı alışkanlıklarını mevsim geçişine göre düzenleyerek bu olumsuz etkilerle mücadele etme şansın var!

Mevsim Geçişlerinde Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt kuruluğu sonbahardan kışa geçerken en yüksek seviyelere çıkabilir! Kuru cilt tipi aslında sana daha fazla neme ihtiyaç duyduğunu anlatmaya çalışır. Bu dönemlerde cilt bakımı yaparken iyi bir nemlendirici krem kullanmalı ve hyaluronik asit içeren serumlar ile yalnızca cildinin üst yüzeyini değil, alt tabakalarını bile neme doyurmalısın. Cildini besleyip yatıştıran tonikleri ve nemlendirici etkili esansları da unutmamak gerek. Kuruyan, pul pul dökülen ve gerilip kızaran cildini nazikçe temizleyen yıkama jellerine dönmen ve cildi yenileyip sakinleştiren içerikleri araştırman, kuru cilt tipinin mevsim geçişlerinde bile sakinleşip rahatlaması için sana yardımcı olacaktır.

Mevsim Geçişlerinde Yağlı Cilt Bakımı Tüyoları

Yaz boyunca genişleyen gözenekler ve artan siyah noktalardan bıkan yağlı cilt sahipleri, bu sefer de soğuk havayla imtihan ediliyor! Cildin kan akışının yavaşladığı ve cilt yüzeyinin savunmasız kaldığı mevsim geçişlerinde, akne problemi ile çok sık karşılaşılıyor. Cilt bakımı uygularken nazik ama etkili bir gözenek bakımı gerçekleştirmen, cildini düzenli olarak eksfoliye etmen ve antimikrobiyal içeriklerle oluşturulan besleyici bir nemlendirici kremi aksatmadan kullanman gerek. Bu şekilde dış faktörlere uyum sağlayıp cildini güçlendirebilir, sivilce atakları geçirmemek için gereken tüm önlemleri alabilirsin. Yağlı cilt tipine yönelik cilt bakımı rutinini düzenlerken kış mevsimine geçişte daha yoğun nem veren bir nemlendirici krem seçmen, yaz mevsimine geçerken ise jel nemlendirici formuna dönmen en mantıklısı.

Mevsim Geçişlerinde Hassas Ciltler Nelere Dikkat Etmeli?

Hassas ciltler dört mevsim boyunca çok özenli bir cilt bakımı ister! Zaten irite olmaya meyilli olan cilt yüzeyinin, bir anda bastıran sıcak veya soğuk hava karşısında iyice kızarmaması, gerilmemesi ve egzama gibi istenmeyen cilt problemlerine davetiye çıkarmaması için cilt bariyerini güçlendirmen her zamankinden büyük önem taşıyor. Bu dönemlerde organik içeriklere sarılabilir, cildini neme doyuran, besleyen ve genel sağlığını iyileştiren bir cilt bakım rutini oluşturmaya çalışabilirsin. Hassas cilt bariyerini destekleyen ürünleri rutinine katmak ve birbirinden özel Kore cilt bakımı içeriklerini keşfetmek, bu süreci sorunsuzca atlatmanı sağlayacak.

Mevsim Geçişinde Tüm Cilt Tipleri İçin Ortak İpuçları!

Cildimiz bizim kıymetlimiz. Cildimizin duru, berrak ve sağlıklı bir görünüme sahip olması için onu uygun cilt bakımı ürünleri ile şımartmamız şart. Bakım rutinlerimize tüm cilt tipleri olarak ekleyebildiğimiz Aloe vera, Centella asiatica, salyangoz özü ve yeşil çay benzeri yıldız içerikler, cilt sağlığımızı desteklemek için en büyük yardımcımız.

Asla atlanmaması gereken bir diğer nokta da güneş kremi kullanımı! Evet, güneş yakıcı yüzünü bizden saklıyor olabilir fakat kıştan yaza geçerken de, yazdan kışa geçerken de lekelenmeye açık olduğumuzu ve cildimizi her mevsim korumamız gerektiğini unutmamalıyız. Justin Beauty olarak diyoruz ki, güneş kremine yer verilmeyen bir cilt bakımı, asla tamamlanmış sayılmaz! Eğer cildini onaran ve koruyan bu aşamaları uygularsan, kim korkar mevsim geçişinden?

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın