İçeriğe atla

Işıltı saçmaya hazır mısın? Kore güzellik dünyasından gündüz cilt bakımı püf noktaları

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

Koreli kadınların sağlıklı, parlak ve pürüzsüz ciltlerinde, genetiğin olduğu kadar özenli bir gece ve gündüz cilt bakımı rutininin de katkısı oldukça fazla. Bu amaçla, gündüz ve geceye özel doğru krem, serum ve temizleyicileri kullanmak, cildi ihtiyaç duyduğu neme kavuşturmak ve maske ya da peeling gibi onarıcı ve yenileyici uygulamaları aksatmamak gerekiyor. Daha canlı ve genç bir görünüm için uyandığın andan itibaren cilt bakımında nelere dikkat etmelisin? Gündüz bakımını gece bakımından nasıl sağlıklı bir şekilde ayırabilirsin? Senin için yazdık.

Gündüz cilt bakımı için güne arınarak başla

Elbette uyanır uyanmaz yapacağımız ilk iş yüzümüzü yıkamak. Ama nasıl? Bunun için öncelikle gece ile gündüz cilt bakımı rutini arasındaki temizlik farkını iyi bilmelisin. Gece temizliğinde gün boyu cildimizde biriken kiri, makyajı ve yağı temizlerken, gündüz ise biz uyurken cildimizi istila eden sebum ve atıklardan kurtulmayı hedefliyoruz ki sivilce gibi sorunlardan uzak durabilelim. Kore cilt bakımında “double cleansing” olarak geçen ve önce yağ bazlı sonra da su bazlı bir temizleyici kullanmayı içeren iki aşamada yüz temizleme rutini, eğer cildin çok da yağlı bir şekilde uyanmıyorsan sabahları şart değil. Ama gece bakımında olmazsa olmaz. Sabahları cildine uygun bir su bazlı temizleyici ile cildini iyice yıkamak sıkı bir başlangıç için yeterli. Temizleyicilere tıkla!

Uzun bir güne sıkı bir hazırlık

Gün boyu makyaj, hava kirliliği, toz ve yağ gibi negatif faktörlerle mücadele edecek cildini bu zorlu duruma iyice hazırlaman gerekiyor. Bu nedenle, evden çıkmadan önce cildini koruyacak bir kalkan oluşturman oldukça önemli. Cildine uygun bir tonik uygulaması, gözeneklerini sıkılaştıracağı ve temizleme işlemini pekiştireceği gibi, gün boyu cildinin nem dengesini korumasına yardımcı olur ve dış faktörlerin cildinin altına yerleşerek kirlilik yaratmasına izin vermez. Tonik, cildin pH değerini dengelemesi, cildi hafifçe nemlendirerek sonraki aşamada ürünlerin cilt tarafından çok daha iyi absorbe edilmesini sağlaması açısından da oldukça kritik. Bu nedenle temizlik sonrası cildine tonik uygulaması yapmayı unutmamalısın. Tonikler burada!

pH değeri mühim!

Gündüz cilt bakımı için seçeceğin ürünlerin cildinin pH değerine uygun olması gerektiğini mutlaka hatırlatmalıyız. pH değeri, hidrojen iyon konsantrasyonu anlamına geliyor. Su içeren her şeyin bir pH değerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Cildin doğal koruyucusu olan hidrolipid tabakanın su içermesi nedeniyle insan cildi için de bir pH değeri tayin edilebilir, ki ölçümlere göre bunun için ideal oran 5.5’tir. 7 ile 12 arasındaki pH değerine sahip olan ürünler ise (mesela bazı sabunlar) bu tabakayı önemli oranda zedeler. Bu koruyucu yüzeyin cildi zararlı mikroorganizmalara ve negatif çevresel etkilere karşı koruduğunu ve böylece enfeksiyon, tahriş, alerji ve kurumaya maruz kalmayı önlediğini düşünürsek, 5.5 pH değerine sahip cilt bakım ürünlerinden kullanmanın önemini de daha rahat anlayabiliriz.

AHA ve BHA’lı ürünlerin kullanımına dikkat!

Kullandığın pek çok ürünün içinde bu ikilinin bulunduğunu görebilirsin. Alfa hidroksi asit ve beta hidroksi asit, cildin derinlemesine arındırılmasında ve onarımında oldukça etkili olan asitlerdir ve cilt yüzeyindeki ölü hücrelerden kurtulma ve tıkalı gözenekleri açma amacıyla kullanılırlar. Bu ürünleri gündüzleri mutlaka güneş koruyucusu ile beraber kullanman gerektiğini biliyor musun? Aksi halde asidik içerikleri, güneşle buluştukları andan itibaren cilt yüzeyinde lekelerin oluşmasına neden olur. Sen sen ol, 2 ya da 3 saatte bir, en az 30 SPF bir güneş koruyucu sürmeden bu ürünleri kullanma.

Gündüz cilt bakımı içerisinde esans, serum ya da ampul kullanımı

Gündüz cilt bakımı içerisinde tonikten sonra esans, ardından da serum ya da ampul kullanabilirsin. Sabahları yapacağın cilt bakımındaki bu aşamaya cildin onarılması, yaşadığı sorunlara yönelik ihtiyaçlarının giderilmesi olarak da bakılabilir. Esans, seruma göre daha az yoğunluktadır ve kendisinden sonra gelecek olan serumun etkisini tamamlar. Bu noktada seçeceğin serum ve esansların gündüz kullanıma uygun olduğundan emin olmalısın. Geceleri cildini yenileyen serum ve ampullerden, gündüzleri ise cildin güneş, stres ve kirliliğe karşı korunmasına yardımcı olan içeriklerden tercih edebilirsin. Bu özel bakım aşaması, beklentiye göre yaşlanma karşıtı, leke ve sivilce giderici, parlaklık ve tazelik verici etkide olabilir. Esanslar ve serum/ampuller için tıkla!

Nemlendirici alışkanlığı edinemeyenlerden misiniz?

Eğer güzel yaşlanmak, cildini korumak ve canlı tutmak istiyorsan, maalesef bu alışkanlığı edinmek zorundasın. Cildin gün içerisindeki en güçlü zırhı nemlendiricidir. Çevresel faktörlerin etkisini minimize etmek için şart olan nemlendiriciler, cilde uygulanan tüm faydalı içeriklerin uzaklaşmasını, buharlaşmasını önler, onları ve yararlarını cildimize hapseder. Bu şekilde günün ne kadar yoğun geçerse geçsin, cildin güçlü kalır. Evden çıkmadan önce tüm yüzüne ve boynuna, cilt tipine uygun bir nemlendirici sürmeyi unutma. İşte birbirinden etkili nemlendiriciler

Göz çevresi ayrı bir özen ister

Çünkü yüzümüzdeki en hassas, en ince deri göz çevresindedir. Bu nedenle yaşlılık etkileri ilk olarak burada başlar, nemlenmeyen göz çevresinde hemen kırışıklık ve kaz ayakları belirir. İnce yapısı nedeniyle kremi hemen absorbe eden bu bölgeye içeriğinden emin olduğun hafif ürünlerden sürmeli, güneş ışığıyla etkileşime girecek asidik içerikleri güneş koruyucu olmadan kullanmamaya özen göstermelisin. Göz çevresi bakım ürünlerini elbette ihtiyaca ve yaşa göre seçmek şart, ama 20’li yaşlardan itibaren gündüz bakım rutinine göz çevresi kremlerini de dahil etmek, erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçmende etkili olacaktır. Göz çevresi bakımı için ürünlere tıkla!

Gündüz peeling ya da maske yapmakta sakınca var mı?

Maskeler, nemlendirici etkiden sivilce, leke ve yaşlılık belirtilerine kadar çok geniş bir alanda kullanılabilen içeriklerden oluşuyor. Bir diğer cilt bakımı aşaması olan ve cilt temizliğinden sonra yapılan peeling ise cildin ölü hücrelerden arındırılmasını ve yeni hücre üretimini hızlandırıyor. Yani çok daha parlak, canlı ve taze bir cilde sahip olmayı sağlıyor. Eğer peeling işlemini gündüz yapmak istiyorsan, yüksek a-hidroksi asit (AHA) & bha içeren, asidik yapıdaki bu güçlü içerikleri kullandıktan sonra güneşe çıkmamanı tavsiye ederiz. Aksi halde cildinde lekelenme ve tahrişler oluşabilir. Gündüz uygulayacağın derinlemesine temizleyici ya da gözenek açıcı bir maske ise cildin dış etkenlere karşı daha savunmasız olmasını sağlar. Bu nedenle her iki uygulama için de gündüzleri evde vakit geçirdiğin keyif saatleri idealdir. Dışarı çıkman gereken durumlarda ise mutlaka güneş koruyucu kullanmanı öneririz. Senin için seçtiğimiz peeling ve maskeler!

Gün demek güneş koruyucu demek

Gündüz cilt bakımı içerisinde olmazsa olmaz ürünlerin başında güneş koruyucular var. Hava ister güneşli ister kapalı olsun, dışarı çıkarken cildini zararlı güneş ışınlarına karşı korumak için mutlaka uygun bir koruyucu kullanman gerekiyor. İdeal bir güneş koruyucu demek, cildi hem UVA hem de UVB’den koruyan ‘’geniş spektrumlu bir güneş koruyucu’’ demek. UV ışınları, cildindeki hücre DNA yapılarını bozuyor, birçok cilt problemine neden oluyor ve kolajen liflerine ve elastine zarar vererek kırışıklık oluşumuna sebep oluyor. UVB ışınları ise cilt kanserlerinin temel sorumlusu oldukları gibi güneş yanıklarından da sorumlular. Her ikisinden de sakınmak adına, geniş spektrumlu bir güneş koruyucu sürmeden sokağa çıkmamanı tavsiye ederiz. Güneş koruyucu ürünlere tıkla! Çok daha etkili bir gündüz cilt bakımı rutini, çok daha sağlıklı ve canlı bir cilt demek! Bu nedenle bu önemli püf noktalarına uymayı sakın unutma! Gece bakımının esaslarını merak ediyorsan, detaylar “Sen uyuken cildin ışıldasın!” yazımızda...

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın