İçeriğe atla

Bayram tatili nedeniyle siparişleriniz 20 Haziran itibarıyla kargolanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Hassas Ciltlerin Sebepleri & 8 Öneri

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

Cilt hassasiyetinin sebepleri nelerdir? Cildi hassas olanlar ne gibi önlemler alabilir? Hassas cilde nasıl bir cilt bakımı uygulanmalı?

Hani bebeklerin ciltlerine temas edecek her şeye dikkat edilir ya, hassas ciltli yetişkinler de ciltlerine bir o kadar özenle bakmalı! Çünkü bazılarımızın cildi hâlâ bebeklerinki kadar narin.

Cilt, bizi dış etmenlere karşı adeta bir zırh gibi korur. “Normal” bir cilt, koruma görevini beklenildiği ölçülerde yerine getirir. Ancak hassas ciltlerin dayanma eşiği epey zayıftır. Neden mi? Hemen bakalım: Hassas cilt, cildin üst tabakasındaki fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanıyor. Bu fonksiyon bozukluğu iki temel durumla kendini ifade ediyor…

  • Cildin en üst tabakası ‘Stratum corneum’un normalden ince olması
Stratum corneum’un normalden ince olması, dışarıdan gelen yabancı maddelerin sinir uçlarıyla daha yüksek oranda temas etmesiyle sonuçlanıyor. Sinirlerimiz, cildimize temas eden yabancı maddelere çok hızlı ve çok fazla tepki gösteriyor. Mesela iş yerinde herkesin rahatlıkla kullandığı el sabunu bizim gibilerde yanma, kaşınma, batma ya da sızlamalara sebep oluyor.
  • Sebum ve nem dengesinin bozulmuş olması

Sebum ve nem dengesinin bozulmuş olması, cildimizin kuruluğunun artması ve lipit oranının azalmasıyla kendini belli ediyor. Yani cildimiz kuru yapısından dolayı tahriş olmaya bu kadar açıkken bir de lipit miktarı az oluyor! Kısacası cildimizi korumaya yarayan bu iki önemli etken beklenileni yerine getiremiyor.

Peki sabun, sıvı deterjan, çamaşır yıkama tozu, parfüm ya da herhangi bir kıyafet satın alırken kırk kere düşünmemize sebep olan hassas cildimiz için ne gibi önlemler almalıyız?

HASSAS CİLTLERE 8 ÖNERİ

  1. Gün içinde içtiğimiz sudan tutun da bulunduğumuz ortamın kuruluk seviyesine kadar, cildimizin nem dengesini değiştirecek parametrelere dikkat etmeliyiz! Kuru cilt, reaksiyonların artması demek. Cildinin nem dengesini korumak için uygun bir nemlendirici kullanmalısın.

  2. Cilt bakım ürünlerinde parfümsüz olanları tercih etmelisin. Parfümlü içerikler hassas ciltler için alerji sebebi!

  3. Güneşli ve sıcak havalarda açık alanlarda çok vakit geçirmemelisin. Bu hem nem kaybına yol açacak hem de damarlarının genişlemesi sonucu yangı hissinin artmasına sebep olacaktır. Düzenli olarak güneş kremi kullanmayı ihmal etmemen gerek. Unutma, ufacık güneş ışığına tepki veren bir cildin var!

  4. Daha önce kullandığın ve alerjiye sebep olduğunu düşündüğün içeriklerden uzak dur. Mutlaka sana uygun alternatif bir içerik bulabilirsin. İçerik Ansiklopedisi sana bu konuda yardımcı olabilir.

  5. Genellikle yağlı ciltler için kullanılan AHA, BHA gibi içeriklere sahip ürünleri kullanmadan önce bir hekime danış. Sivilcelerden arınayım derken kıpkırmızı bir ciltle, ciddi tedavilere ihtiyaç duyacağın bir tabloyla karşılaşmak istemezsin! Bazı içerikler hassas ciltlerde tahriş edici, alerji yapıcı kötü sonuçlar doğurabilir.

  6. Herhangi bir cilt bakım ürünü aldığında öncelikle kullanacağın bölgede ufak miktarlarda deneyip üzerinden 72 saat geçmesini bekle. Bazı alerjik reaksiyonların oluşması uzun sürebilir.

  7. Cildimizdeki bariyer yapısını taklit edecek ve bu yapıyı destekleyecek peptid ve lipit gibi içerikleri bulunduran cilt bakım ürünlerini tercih edebilirsin. Bu ürünler kuvvetli bir cilt bariyerimiz varmışçasına alerjik reaksiyonların hafiflemesini sağlayacaktır.

  8. Yaşlanma faktörü olarak da bilinen serbest radikalleri ortadan kaldıran, yani antioksidan özelliği olan stearil ya da yeşil çay gibi içerikleri bulunduran cilt bakım ürünlerini tercih etmen kızarıklık oluşumunu da azaltır.

Cildimizi üzerine özenle titreyeceğimiz bir bebekmiş gibi düşünebiliriz. Cildini iyi tanı, gerekli önlemleri al ve ona iyi bak… Biliyoruz hassas cilt ekstra özen gerektiriyor ve işin bir hayli zor, ama cildimiz hangi özellikte olursa olsun, ona iyi baktığımızda bizi ödüllendiriyor, bundan emin olabilirsin…

Birçok Güney Kore markası, hassas ciltlere özel geliştirilmiş ürünler sunuyor. Söz konusu hassas cilt olunca en ön plana çıkan Kore cilt bakım markası şüphesiz Pyunkang Yul.

Pyunkang Yul, Güney Kore’de sadece atopik ve hassas cilt problemlerine odaklanan, alanındaki en ünlü uzman klinik “Pyunkang Oriental Medicine Clinic” tarafından geliştirildi. “Hiçbir ürün hassas cildime uygun olmuyor” diye yakınanların raflarında baş köşeye oturtacağı üstün ürünler sunuyor.

Diğer hassas ciltlere özel çözümlere buradan göz atabilirsin.

Diğer cilt tipleri hakkında blog yazılarımızı okumak istersen:

Yağlı ciltler hakkında blog yazımız

Karma ciltler hakkında blog yazımız

Normal ciltler hakkında blog yazımız

Kuru ciltler hakkında blog yazımız

Pyunkang Yul ürünlerini şimdi keşfedin!

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın