İçeriğe atla

Cilt bakımında yeşil çay: Sıkılaştırıcı, leke giderici, yaşlanma karşıtı!

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum
Yaklaşık 5000 yıla dayanan geçmişiyle çok uzun süredir hem sevilen bir içecek hem de şifalı bir bitki olarak kullanılan yeşil çay, tüm dünyaya Çinlilerin armağanı. Son yıllarda doğallık ve ışıltılı bir cilt denince ilk akla gelen Kore kozmetiği ve K-beauty ürünlerinde de en sık kullanılan içeriklerden biri. Lekelerle giriştiği etkin mücadele, yaşlanma karşıtı özellikleri ve sıkılaştırıcı yapısıyla işte cilt bakımında yeşil çaya dair tüm önemli bilgiler ve ürün tavsiyeleri! Bir içecek olarak sağlığa faydalarında tüm bilim dünyasının birleştiği yeşil çay, içerisindeki onlarca müthiş etken madde sayesinde cilt için de oldukça faydalı bir bitki. Yeşil çay içeren ürünler, cilt bakımında doğanın gücünün etkisini bilenler için artık vazgeçilmezler arasında yer alıyor.

Yeşil çay nedir?

“Camellia simensis” adlı bitkinin yapraklarından elde ediliyor. Antik Çin zamanında ortaya çıkıyor bu özel bitki. Çin tıbbının mucidi ve dönemin Çin imparatoru Shennog, yeşil çayın tıbbi özelliklerini ve aromasını keşfeden kişi olarak tarihe geçmiş. Ortaya çıkış efsanesi şöyle: Ateşte ısınan suya rüzgarın etkisiyle çay yaprakları düşüyor ve yeşil çay şifalı bir içecek olarak insanların hayatına girmiş oluyor. (Bir diğer mucizevi bitki kuşburnu için; Cildine özel doğal serum: Kuşburnu yağının mucizeleri yazımızı okumayı unutma.) Siyah çaydan farkı, toplandıktan sonra hızlıca kurutulması ve siyah çay gibi yoğun bir işleme tabi tutulmaması. Bu nedenle kafein oranı daha düşük ve antioksidan açısından çok daha zengin. Kan basıncını ve kolesterolü düşürme, iltihap önleme, tansiyonu dengeleme, zayıflama ve detoks gibi çok temel faydaları var. Yazımızın konusu ise cilde olan faydaları. Bu özel çayın içerdiği aktif maddeler neredeyse her tür cilt sorununa özel küçük mucizeler sunuyor.

İçerisindeki etken maddeler neler?

Kateşin: Antioksidan ve antibakteriyel özellikler içeriyor. Özellikle akne oluşumunu önlemesiyle biliniyor. E vitamini: Yeşil çaya anti-aging etkisi veren vitaminlerden biri. B vitaminleri: B1 vitamini kan dolaşımını artıran etkili bir antioksidan görevi görürken, B2 vitamini de akne oluşumunu önlüyor. C vitamini: Suda çözünen bu etkili antioksidan vitamin, aynı zamanda ciltte lekelere ve kırışıklıklara karşı oldukça etkili olan kolajen maddesi de içeriyor. Serbest radikallere karşı savaşıyor, melanin oluşumunu önlüyor. Saponinler: Anti-inflamatuar özelliğe sahip bu madde yaşlanma belirtilerini yavaşlatıyor. Retinol, Retinoidler ve Reptidler: İnce çizgilerin ve kırışıklıkların önlenmesi, yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesinde oldukça etkili maddeler. Patent antioxidantlar: Kırışıklık, renk eşitsizliği, güneş lekesi ve elastikiyet kaybına karşı oksidatif hasarı nötralize ediyorlar. Bakır peptidleri: Kolajen üretimini artıran bu madde, ince çizgi ve kırışıklıkların azaltılmasında oldukça etkili. Toparlarsak, cildimize olan faydalarını şöyle özetleyebiliriz.

Yeşil çayın faydaları

 • Anti-inflamatuar ve antioksidan olması nedeniyle yaşlanma belirtilerini yavaşlatıyor.
 • Cildin elastikiyetini artırıyor.
 • Cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyor.
 • Cilt lekelerinin tedavisinde oldukça etkili.
 • Bol miktarda K vitamini içermesi nedeniyle göz altı morluklarının giderilmesinde kullanılıyor.
 • Ciltteki renk eşitsizliklerinin giderilmesinde etkili.
 • İçerisinde yer alan kateşin nedeniyle akneye yatkın ciltler için ideal bir içerik.
 • Cildi yatıştırıyor, nemini korumasına yardımcı oluyor.
 • Fazla sebum ve yağ ve nem dengesi sorunu olan ciltlerin en doğal şekilde nemlendirilmesini sağlıyor.
 • Başta hassas ciltler olmak üzere tüm cilt tipleri için ideal bir temizleyici.

Yeşil çay ile cilt bakımı

Yeşil çayı cilt bakım rutinine dahil ederek hem erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçebilir, hem de cildindeki fazla yağı kontrol ederek akne oluşumunu engelleyebilirsin. Güneş nedenli cilt lekeleri, ton eşitsizlikleri ve nem eksikliği gibi sorunlar da vedalaşabileceğin cilt sorunları arasında. Yeşil çay içeren süper etkin ürünlerle işe koyulmaya ne dersin?

Yeşil çay cilt maskesi

Mizon Joyful Time Essence Mask Green Tea: Mizon Joyful Time Essence serisinin efsane cilt maskelerinden biri de bu. Nem jel matrisi formülü ve yeşil çay ekstresi ile cildini anında nemlendirebilir, daha genç ve canlı görünmesini sağlayabilirsin. Cildine olan etkisi:
 • 3D yapısı ile aktif içeriklerini hızla cildin alt katmanlarına kadar işler.
 • Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Gözenek bakımı yapar ve cildi yatıştırır.
Nasıl kullanacaksın?
 • Temizlenmiş yüze, tercihen tonik uyguladıktan sonra, göz ve ağız boşluklarına dikkat ederek maskeyi yerleştir.
 • 10-20 dakika ciltte tuttuktan sonra çıkar.
 • Cilde masaj yaparak maskeden geriye kalan esansı cilde iyice yedir.

Yeşil çay cilt toniği

Benton Deep Green Tea Toner: Güney Kore’deki en ünlü çay üretim bölgesi olan Boseong’da üretilen yeşil çayla zenginleştirilmiş bu hafif tonik, %50’den fazla yeşil çay içeriyor. Cildine olan etkisi:
 • Cilt neminin yenilenmesinde, cildin yatışıp tazelenmesinde, sağlıklı ve temiz kalmasında etkilidir.
 • Sertleşmiş ve matlaşmış cildin sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Cilt tonu eşitsizliği yaşayan ciltler, fazla sebum, yağ ve nem dengesi sorunu olan ciltler, kimyasallara karşı hassas ciltler için tavsiye edilir.
Nasıl kullanacaksın? Cildi temizledikten sonra uygun miktarda ürünü ellerinle ya da bir pamuk yardımıyla yüzüne uygula.

Yeşil çay nemlendirici krem

Benton Deep Green Tea Lotion: %50 yeşil çay ekstresi içeren bu hafif losyon, sağlıklı ve temiz bir cilt için etkili bir nemlendiricidir. Cildine olan etkisi:
 • Cildin nemini korur, cildi yatıştırır ve tazeler.
 • Nemlendirme işlemini ciltte beyaz bir görünüm bırakmadan yapar.
 • Canlılığını kaybetmiş mat ciltler, sık makyaj nedeniyle bakım isteyen ciltler, cilt tonu eşitsizliği olan ciltler, kimyasallara karşı hassas ciltler, fazla sebum ve yağ-nem dengesi sorunu olan ciltler için tavsiye edilir.
Nasıl kullanacaksın?
 • Temizleme ve tonik uygulamasından sonra uygun miktar ürünü eşit şekilde tüm yüzüne uygula.
 • Absorbe olana kadar hafifçe masaj yap.
 • Nemlendirici krem kullanmıyorsan cildi korumak için losyonu bir tabaka daha uygula.

Yeşil çay cilt bakımı rutini başlasın, cildin gençliğini korusun!

Diğer yaşlanma karşıtı ürünlerimize göz atmak istersen, işte

hepsi burada!

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın