İçeriğe atla

Cilt Bakımında Emülsiyon Nedir?

Ebru Nida Koc 11 Jun 2024 0 yorum

Hadi biraz kimya konuşalım! Bir ürünün molekül boyutu, ürünün cilt tarafından ne kadar kolay absorbe edileceğini belirleyen önemli bir faktördür. Su molekülleri, yağ moleküllerinden daha küçüktür, bu nedenle ürün ne kadar su bazlıysa, o kadar kolay, ne kadar yağ bazlıysa, o kadar az absorbe edilir diyebiliriz.  

Yanlış anlaşılmasın - cilt yağları/serumları nemin hapsolmasını ve cilt bariyeri korunmasını sağlamak için harika seçenekler; çünkü cildin yüzeyinde bir katman oluşturuyorlar! Ancak içerik maddelerini cildin daha derin katmanlarına iletmek için en etkili yol olmayabilirler. Özellikle de farklı moleküler boyutta bileşenleri içermiyorsa! 

İşte burada su bazlı nemlendiriciler olan emülsiyonlar devreye giriyor. Emülsiyonların içinde kimi zaman yağlar da yer alabiliyor. Ha bir de, emülsiyonlar anti komedojenikler (bu da gözenekleri tıkamaz demenin şık versiyonu)! 

Emülsiyon Tam Olarak Nedir? 

  • ‘Emülsiyon nemlendirici demek değil mi?’ 
  • ‘Yüz losyonundan ne farkı var?’ 
  • ‘Emülsiyonların esasnlardan farkı ne?’ 

gibi soruları soruyor olman çok normal. 

Aslında tek kelimede emülsiyonlar, nemlendiriclerin daha hafif seçenekleridir. Bu hafif formülasyonları, cilt tarafından kolayca absorbe edilen dengeli bir doku oluşturur. Genellikle jelimsi bir yapıya sahip denebilir, bu şekilde esanslardan ayrılır. Serumlara kıyasla nemlendirme görevleri ön plandadır, serumlar ise bir veya birden fazla cilt ihtiyacına odaklanmış ürünlerdir. 

Yağlı ciltlilere müjde! Emülsiyonlar, ağır veya yağlı bir his bırakmadan nemlendirme ve besleme sağlar. Emülsiyonlar sadece cilt bakımında kullanılmaz; vücut losyon, saç kremleri ve hatta bazı makyaj malzemelerinde bile bulunur. 

 Emülsiyonun Cilde Fayları Nelerdir? 

  • Bir cilt emülsiyonunun temel işlevi cildi nemli tutmaktır ve cilt tipinden bağımsız olarak bu işi yüz kremlerinden daha iyi yapabilir. 
  • Su bazlı formülü olduğundan gözenekleri tıkamaz. Hatta diğer yüz kremlerinin aksine, cildinin üstünde oturmaz. Daha çok, cildinin derinlerine nüfuz eder. 
  • Hepimiz her gün sayısız çevresel faktöre maruz kalıyoruz. Güneş, nem, rüzgar, mavi ışık, telefon ve elde toplanan bakteriler... Bunların hepsi kaçınılmaz. Ama cildini bunlara karşı korumak için önlem almak oldukça kolay. Cilt bakımına ekleyeceğin emülsiyon da cildinin derinine nüfuz ettiğinden dolayı cilt bariyerini güçlendirir ve onarmada yardımcı olur. 

Emülsiyon Cilt Bakımında Nasıl Kullanılmalı? 

Emülsiyon kullanımı nemlendiricden farksızdır. Ürünü nazikçe yanaklarına, burnuna, çenene ve alnına sürmek kadar basittir. Sonrasında, ürünü cildine masaj yaparak uygulayabilirsin. Emülsiyonu esans veya serumlardan sonra, ancak daha ağır bir kremden önce kullanmalısın. 

Emülsiyon Cilt Bakımında Ne Zaman Kullanılır? 

Emülsiyonlar; serumlar ve kremler arasındaki ara ürünler! Serumlar kadar hafif olmamakla birlikte kremler kadar ağır da değiller. Serumlar kadar olmamakla birlikte ağır kremlerden daha hedefe yönelikler. Dolayısıyla, emülsiyonların cilt bakım rutini içindeki yeri tam olarak serumlardan sonra ve (gerektiğinde) nemlendirici kremlerden önce gelir. Benim cildim zaten çok kolay yağlanıyor iki nemlendirici kullanmak istemiyorum diyorsan da sadece emülsiyon kullanman yeterli olabilir. Denemende fayda var! 

Emülsiyon İçeren Ürünleri Kimler Kullanabilir? 

Aslında emülsiyona uygun cilt tipi yoktur, herkes kullanabilir, ama biz yine de farklı cilt tiplerini nasıl etkilediğini inceleyelim.  

Yağlı cilt: Eğer cildin yağlıysa, bir emülsiyonu son nemlendirme adımı olarak kullanabilirsin. Hafif yapılı olduğundan cilde kolayca nüfuz eder ve herhangi bir kalıntı  veya ağırlık hissi bırakmaz. 

Hassas Cilt: Cildin hassassa cildine yeni bir ürün sürmek seni tedirginlendiriyor olması çok normal. Ama emülsiyon kullanmak güvenlidir ve kullanımdan sonra herhangi bir alerjik reaksiyon veya cilt iltihabına neden olmaz (yine de cildinin tepkisini gözlemlemeni öneriyoruz). Bu sebeple emülsiyonlar, genellikle cildinin pH dengesini korumaya ve herhangi bir tahrişe neden olmadan nemlendirme sağlamaya yardımcı olur. 

Kuru Cilt: Kuru ciltliysen ve emülsiyon kullanmak istiyorsan farklı cilt yağlarıyla avuç içinde karıştırarak yüzüne uygulayabilirsin. Kreminden önce emülsiyon uygulamak, ekstra bir nem tabakası yaratarak cildinin nemi çok daha iyi absorbe etmesine ve korumasına yardımcı olur. 

Emülsiyon İçeren Cilt Bakım Ürünleri 

Yazımızın sonuna yaklaştıkça biraz da eğlenceli kısımdan bahsedelim 😊 

Eğer buraya kadar okuduysan ve emülsiyona bir şans vermeye karar verdiysen seni harika iki ürünle tanıştıralım. 

Mizon Collagen Power Lifting Emulsion 

Hafif yapıdaki Mizon Collagen Power Lifting Emulsion, formülündeki deniz kolajeni ile cildi mükemmel bir şekilde nemlendirir, cilt elastikiyetini artırır ve yaşlanma belirtilerine karşı tam destek sağlar. Doğal bileşenlerle geliştirilen bu kolajen emülsiyonu cildin yağ ve nem dengesini kontrol altına almaya ve hücre yenilenmesini hızlandırmaya da yardımcı. 

Bioheal BOH Probioderm Repair Emulsion 

Bioheal BOH Probioderm Repair Emulsion ciltte botoks etkisi yaratan devrimci formülüyle benzersiz sonuçlar vadediyor! Güney Kore’nin en popüler anti-aging çözümlerinden biri olan Probioderm serisinin özel emülsiyonu, yıldız içeriklerle zenginleştirilmiş formülü ve üstün teknolojisi ile cildinize kusursuz bir bakım sunuyor. 

Her cilt bakımı ürünü gibi, hangi emülsiyonu kullandığın ve nasıl kullandığın tamamen spesifik ihtiyaçlarına bağlıdır. Ancak nemli hava için daha hafif bir nemlendirici arıyorsan ya da cildinin kurumasını önlemek için başka bir nem katmanı arıyorsan, emülsiyonlar kesinlikle günlük rutinine dahil edilebilir. Ve bizden söylemesi, emülsiyonları rutinine eklemek değecek. 😊

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın