İçeriğe atla

AHA ve BHA Asitleri Nelerdir?

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

AHA ve BHA asitleri, hep hayal ettiğimiz pürüzsüz ve duru cilde giden yolda çok önemli birer basamak. Her ne kadar Kore cilt bakımı birçok aşamadan oluşuyor olsa da, AHA ve BHA pek çok üründe kendine yer edinebilen, oldukça iddialı içerikler. Peki ama AHA ve BHA olarak bilinen Alfa Hidroksi asit ve Beta Hidroksi asit tam olarak ne? Cilt bakım rutinimize AHA ve BHA asitlerini eklemek bize hangi faydaları sağlar? Hazırsan başlayalım!

AHA Nedir? AHA Faydaları ve Türleri Nelerdir?

AHA yani Alfa Hidroksi asit, özellikle kuru ve normal cilt tipleri için ideal olan bir meyve asidi. Laboratuvar ortamında uygun formüller doğrultusunda seyreltilerek çeşitli konsantrasyonlarda kullanılıyor. Cildin üst tabakasını soymak, cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırmak ve aynı zamanda cildi nemlendirmek gibi birbirinden mükemmel etkileri var. Bitmedi!

  • Donuk cildin canlanmasına katkıda bulunuyor,
  • Cilt yüzeyindeki yaşlanma belirtileri ile savaşıyor,
  • Sivilce, akne, sivilce lekeleri, güneş lekeleri ve benzeri cilt lekelerine karşı mücadele ediyor,
  • Cildi yenileme özelliği ile çeşitli cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı oluyor.
aha-nedir

En bilinen AHA çeşidi kuşkusuz ki Glikolik asit. Glikolik asit şeker kamışından elde ediliyor ve pek çok cilt bakım ürünü glikolik asitin gücünden faydalanıyor. Bunun yanı sıra laktik asit, malik asit, mandelik asit, nitrik asit ve tartarik asit gibi farklı AHA türleri de var.

BHA Nedir? BHA Faydaları ve Türleri Nelerdir?

BHA yani Beta Hidroksi asit ise yağda çözünebilen bir asit türü. BHA’nın özellikle karma ve yağlı cilt tipi için oldukça ideal sonuçlar doğurması şaşırtıcı değil! Cildi ölü deri hücrelerinden arındırmak ve yağlı cilt problemlerine karşı savaşmak, BHA’nın doğasında var.

  • BHA, gözenek problemine karşı biçilmiş kaftan. Gözeneklerin içine girebilen bu asit gözenek sıkılaştırıcı bir etki sağlıyor.
  • Gözenek karşıtı yapısı, onu siyah nokta problemine karşı da ideal kılıyor!
  • Akne ve sivilce problemi ile savaşıyor,
  • Cilt sıkılaştırıcı etki göstererek yaşlanma belirtilerine karşı cildi koruyor.
bha-nedir

BHA denince akla ilk olarak Salisilik asit geliyor. Salisilik asit söğüt ağacından elde ediliyor ve akne sorunu yaşayanlar için geliştirilen pek çok üründe karşımıza çıkıyor. Salisilik asite ek olarak, tropik asit, tretokanik asit gibi farklı BHA türleri de mevcut.

AHA ve BHA Asitleri Ne İşe Yarar?

AHA ve BHA asitlerinin özelliklerini öğrendik. Gelelim, AHA ve BHA’nın nasıl kullanıldığına ve birlikte kullanıldıklarında ne işe yarayacaklarına… İlk olarak söylememiz gereken nokta şu: Cildiniz hem AHA hem de BHA’ya ihtiyaç duyuyor olabilir! Örnek olarak AHA’nın sivilce lekeleri ile savaşması ve BHA’nın ise siyah noktaları ortadan kaldırması, sende hangi asidi seçmen gerektiğine dair kafa karışıklığı yaratabilir. İlla ki bir tarafı seçmek zorunda değilsin! Kore kozmetik ürünleri arasında AHA ve BHA asitlerinin bir arada sunulduğu seçenekler var.

aha-bha-urunler

AHA ve BHA Asitli Ürünlerin Cilde Faydaları Nelerdir?

AHA ve BHA asitli ürünlerin cilde faydaları saymakla bitmez! İşte senin için seçtiğimiz en etkili AHA/BHA ürünleri ve bu ürünlerin cilde faydaları…

Cosrx Low pH Good Morning Gel Cleanser - pH 5 Değerinde Günlük Temizleyici Jel

Bir BHA türevi olan betain salisilat ile formüle edilen Cosrx Low pH Good Morning Gel Cleanser, cildini nazik ama etkili bir temizleyici jel ile arındırmak isteyenler için ideal! pH derecesi 5 olan bu jel, içerdiği bitki özleri ve asitlerle cildi derinlemesine temizliyor. Yalnızca güneş kremi, makyaj kalıntıları, aşırı sebum ve ölü deri hücrelerini arındırmakla kalmayan yapısı, betain salisilat ile siyah nokta ve sivilce karşıtı bir etki sağlamaya da yardımcı oluyor!

Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid - AHA İçeren Beyaz Nokta Peelingi

Kore kozmetiği denince akla gelen ürünlerden biri hiç şüphesiz ki %7 oranında AHA içeren Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid! Bu peeling, gözeneklerde biriken pürüzleri ve beyaz noktaları etkili bir şekilde gideren bir süper kahraman. Cildi nemlendirmek, ölü deri hücrelerinden arındırmak, daha dengeli ve ışıltılı bir hale getirmek için AHA içeren beyaz nokta peelingi kesinlikle değerlendirmen gereken ürünler arasında yer alıyor.

Mizon AHA 8% Peeling Serum - Cilt Lekelerine Karşı Peeling Serumu

Mizon AHA 8% Peeling Serum ile sivilce lekeleri başta olmak üzere tüm cilt lekelerini ve cilt tonu eşitsizliğini hedefleyen harika bir formülasyona sahip. İçerdiği Glikolik asit sayesinde hiperpigmentasyon problemine karşı savaşan hafif yapısı, her gün kullanılabilecek kadar da nazik! Cilt lekelerinden kurtulmanın yanı sıra cildini pürüzlerden arındırmak, nemlendirmek ve canlı bir görünüme kavuşturmak istiyorsan, kült Kore cilt bakımı ürünlerinden olan bu peeling seruma bir göz atmalısın.

Mizon Good Bye Blemish Soothing Gel Cream - Sivilce Karşıtı Jel Krem

Akne ve sivilce sorunu ile boğuşanlar için özel olarak geliştirilen Mizon Good Bye Blemish Soothing Gel Cream, içerdiği BHA ile bu problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir nemlendirici. Oldukça iddialı bileşenlerin yer aldığı sivilce karşıtı jel krem, cildin yağ ve nem dengesini kontrol altına almak, antienflamatuar özellikli içeriklerle iltihabı yatıştırmak, cildi nemlendirmek, beslemek ve korumak için en ideal sonuçları sağlıyor.

Justin Beauty ailesi olarak senin için seçtiğimiz en etkili AHA/BHA içerikli Kore kozmetik ürünleri bunlar… Eğer sen de AHA BHA içeren tonik, yüz temizleme jeli, peeling veya krem arıyorsan, bil ki doğru adrestesin!

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın