İçeriğe atla

Bayram tatili nedeniyle siparişleriniz 20 Haziran itibarıyla kargolanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

6 Adımlı Karma Cilt Bakım Rutini

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum
“Cildime peeling yapsam çok kuruyor, nemlendirici sürsem hemen parlıyor” diye sitem eden bizler, ne yapmalıyız? Muhtemelen “karma cilt” yapısına sahibiz…

NEDEN KARMA CİLT?

Karma cilt tipi, “T bölgesi” olarak adlandırılan alın-burun-çene bölgesinin yağlı, yanakların ve dudak üstünün ise kuru ya da normal yapıya sahip olmasıyla ifade ediliyor. Bunun sebebi genetik faktörler olabileceği gibi cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımıyla cilt yapımızın değişmesi de olabilir.

Peki karma ciltlere doğru bakım nasıl yapılmalı?

Bakım rutinimizi belirlerken ayna karşısına geçip şu soruya yanıt vermeliyiz: Yağlı kısımlar ne kadar yağlı, kuru kısımlar ne kadar kuru? Eğer her ikisi de ‘’çok’’ ise, yani yağlı kısımlar çok yağlı, kuru kısımlar çok kuru ise yağlı ve kuru ciltlerin bakım rutinlerini bu bölgeler için ayrı ayrı uygulamak en sağlıklı yol… Çünkü aradaki fark ancak böyle kapanabilir! Yağlı cilt ve kuru cilt bakım rutinlerine blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz… Peki cildimizdeki kuru kısmı ‘’çok kuru’’ olarak nitelemiyorsak, yani T bölgesi yağlı, yanaklarımız ve dudak üstümüz kuru ya da normal ise nasıl bir bakım rutini uygulamamız gerekiyor?
  1. T bölgesini yağlardan nazikçe arındıracak ve diğer bölgelerin nem dengesini bozmayacak su bazlı bir temizleyici kullanmalıyız. Jel ya da köpüren temizleyiciler bu konuda diğerlerine göre daha yumuşak ve karma cilt tipi için daha uygun.
  2. Bir sonraki adımda tahriş edici olmayan, yatıştırıcı ve besleyici bir tonik kullanalım. Kullandığımız tonikte cildi yatıştıran, besleyici antioksidanlar ve bitki özlerinin bulunup bulunmadığını kontrol edelim.
  3. Üçüncü adımda Peeling için hafif formüle edilmiş ve yatıştırıcılarla desteklenmiş BHA içeren ürünleri tercih edelim. Doğal bir asit olan BHA, cildin derinliklerine inerek siyah noktalardan arınmayı sağlar.
Not: Eğer sadece cildin yağlı kısımlarında akneler varsa daha ağır bir peeling ürünü kullanmak yerine noktasal fayda sağlayan patch gibi ürünlerin tercih edilmesi cildimizin kuru kısımlarını korumak açısından daha doğru olacaktır.
  1. Nemlendirme! Peeling ile cildi temizleyip gözenekleri açtıktan sonra cildimizi su bazlı bir nemlendiriciyle nemlendirelim. Kuru kısımlar için yetersiz olduğunu hissediyorsak yağ bazlı bir nemlendirici ile destekleyebiliriz.
  2. Karma ciltli bizler, güneş kremsiz dışarı çıkmamalıyız. Hava nasıl olursa olsun cildimizi korumak için en az 30 SPF etkinliğe sahip güneş kremi kullanmalıyız. Cildimizi korumak için güneşin hasar vermesini beklememeliyiz…
  3. Gece bakım rutinimizi tamamlarken de cildimizi destekleyecek ve yenilenmesini sağlayacak içeriklerden oluşan serum veya jel formunda bir gece nemlendiricisi kullanalım! Uykunun yenileyici gücüne güç katalım!

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın