İçeriğe atla

Çay Ağacı Mucizesi

Shopify API 07 Mar 2024 0 yorum

Son zamanlarda oldukça popülerleşen çay ağacını, akne tedavisine yardımcı olan çoğu cilt bakım ürününün isminde ve içeriğinde görüyoruz. Çay ağacı, sivilce problemlerimize karşı harika bir destek olmanın yanında saç ve vücut bakımından cildi nemlendirmeye daha birçok güçlü etkiye sahip ve bu yüzden herkesin bayıldığı en popüler içeriklerden. Peki nedir bu çay ağacının mucizesi? Hadi anlatalım!

Çay ağacını bu kadar seviyoruz ama nedir bu çay ağacı? Bildiğimiz çay mı? Aslında bu ismin kökeni ta 18. Yüzyıl Avustralya’sına dayanıyor. Myrtaceae (mersingiller) familyasından olan çay ağacı, ismini Kaptan James Cook ve tayfasına borçlu. İngiliz kaşif Kaptan James Cook ve gemidekiler, Yeni Zelanda yolculuklarında keşfettikleri bu bitkinin yapraklarını kaynatıp çay yerine kullandılar ve bu yüzden de “çay ağacı” ismini verdiler. Yani işin aslı, çay ağacının çay bitkisiyle hiçbir alakası yok! Diğer bilinen ismi ise “Hint defnesi” ama çay ağacı isminin bildiğimiz çayla ilgisi olmadığı gibi bu ismin de Hindistan’la bir ilgisi yok…

Bilimsel adı Melaleuca alternifolia olan çay ağacı Avusturalya’da yetişen boyu iki metreyi bulan yassı yapraklı bir ağaç. Çay ağacının tedavi gücünü ilk keşfedenler ise Avusturalya Aborjinleri. Çay ağacı yapraklarını ezerek yağını çıkaran Aborjinler, bu yağı yara ve uçuk gibi cilt hastalıkların tedavisinde kullandılar. Avusturalya’ya gelen denizciler, Aborjinlerden öğrendikleri çay ağacıyla bandajlar yapıp yaralarını ve kesiklerini sardılar. Çay ağacıyla hazırladıkları ilaçlarla bağırsak rahatsızlıklarını tedavi ettiler.

Günümüzde çay ağacının cilt bakımında ve daha başka birçok alanda kullanılabilir hale gelmesi için önce yağının elde edilmesi gerekiyor. Bu değerli yağ, bitkinin yapraklarının ve küçük dallarının uzun uğraşlarla damıtılması sonucu elde ediliyor. Çay ağacının başlıca faydaları ise şunlar:

  • Akneleri azaltmak ve kızarıklığı hafifletmek
  • Cildin yağ-nem dengesini sağlamak
  • Cildi kirden arındırmak
  • Uçukları gidermek
  • Ayak mantarını azaltmak
  • Tırnakları güçlendirmek

Doğal olduğu kadar etkili olan çay ağacı yağı cilt bakımında sıkça akneleri kurutmak ve cildi rahatlatmak için tercih ediliyor. Daha önce deneyimleyenlerin çok iyi bildiği gibi, çay ağacı yağı etkisini hızla gösteren bir yapıda. İçerdiği kuvvetli antibakteriyel bileşenler sayesinde ciltteki iltihabı ve şiş görünümü hızla azaltıyor. Böylece o dokunduğumuzda acıyan, aynaya baktığımız an gözümüze takılan etrafı kırmızı sivilcelerin küçülerek kaybolmasını kolaylaştırıyor.

Ne yazık ki sivilceler iyileştiğinde bile cilt sorunlarımız devam edebiliyor. Sivilceler kadar sorun yaratabilecek lekeler kalıyor geriye. Çay ağacı yağı, sivilce izlerini hafifletiyor ve cildin yağ-nem dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca gözeneklere derinlemesine nüfuz ettiği için akneye neden olan tıkanmaların oluşumunu azaltıyor. Sadece yüzde değil aynı zamanda sırt ve göğüs gibi sivilcelerin oluştuğu diğer bölgelerde de etkili. Çay ağacı yağı ile üretilmiş duş jelleri ve sabunlar vücuttaki sivilcelerin azalmasına yardımcı oluyor.

Çay ağacının eşsiz yağı aynı zamanda çok iyi bir nemlendirici. Eğer kuru bir cildin varsa çay ağacı yağı cildine gereken nemi kazandırıyor ayrıca tahrişi ve kaşıntıyı azaltarak cildini rahatlatıyor. Yağlı cilt tipine sahipsen hiç tereddüt etme. Çay ağacı yağı cildin yağ-nem dengesini düzenlediği için aslında yağlı ciltlerin rahatlıkla kullanabileceği bir içerik. Çay ağacı sayesinde cildin yağlanmasının ve sebum fazlasının birikmesinin önüne geçilmesi mümkün. Böylece yağlı-karma ve sivilceye yatkın cilt tiplerinde sivilce oluşumunun temel nedeniyle mücadele için çay ağacı tercih edilebilir ve bu problemle daha az karşılaşılabilir…

Daha bitmedi! Çay ağacı yağı, doğal bir makyaj çıkarıcı aynı zamanda. Tıpkı Aborjinlerin ve denizcilerin yaptığı gibi uçuk, enfeksiyon ve kesiklerin tedavisinde de çay ağacını görüyoruz. Tırnak etlerini nemlendirmede ve tırnakları güçlendirmede yine oldukça etkili. Ayak bakımında kullanılan çay ağacı yağı ayak mantarının tedavisine yardımcı oluyor. Saç bakımında ise kepek sorunu için kullanılıyor.

Mucizevi çay ağacı yağının birkaç damlası ihtiyacınız olan tek şey! Çok az bir miktarı bile beyaz noktaları, siyah noktaları, sivilceleri ve diğer lekeleri kurutabiliyor ve gözeneklerin dezenfekte edilmesine yardımcı oluyor. Son olarak çay ağacı yağını kullanırken dikkatli olman gerektiğini hatırlatalım! Kimi hassas ciltler için kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Çay ağacı yağını ilk kez kullanacaksan cildinin küçük bir bölgesine bir veya iki damla uygulayarak test et ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat bekle. Ayrıca kullanırken göz ve dudak çevresinden de kaçınmayı unutma, bu bölgeler yüzün diğer bölümlerine göre oldukça hassas. Bu deneme sürecinin çay ağacı yağına özel olmadığını da söyleyelim. Bir ürünün ya da içeriğin cildine uygun olup olmadığından emin değilsen bu yöntemi her zaman uygulamalısın.

Şimdi çay ağacı yağı macerama nereden başlasam diye düşünebilirsin. Bu yolda sana yardımcı olalım.

Biz, çay ağacına bayılıyoruz ve bu bilgileri seninle paylaşmadan edemedik. Umarız sen de çay ağacını bizim kadar seversin. Eğer aklına takılan bir şey ya da bu yazı hakkında yorumların varsa bize yaz!

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Justin Beauty
Güzelliğinizi ve gerçek sizi keşfetme yolculuğunuza hoş geldiniz! Şimdi ücretsiz olarak Justin Beauty Club’a katılın, %15 indirim kuponu ve 250 puan anında hesabınıza tanımlansın. Justin Beauty Club'da birçok ayrıcalık sizi bekliyor!
Gelince Haber Ver
this is just a warning
Giriş yapın